Východná Európa

Odporúčaná literatúra

OBSAH: Etnogenéza východných SlovanovKyjevská RusMongolská ríša a EurópaMoskovský štátPobaltie, Litva a Poľsko-litovská úniaOdporúčaná literatúra

BOČEK, Pavel. Stát a církev v Rusku na přelomu XV. a XVI. Století. Brno : Masarykova univerzita, 1995.
BOGDAN, Henry. Řád německých rytířů, Praha : Garamond, 2009.
DANIŠ, Miroslav. Kyjevská Rus. prvý štát východných Slovanov. In: Historická revue, 2011, roč. 22, č. 8, s. 66-71.
DANIŠ, Miroslav. Úvod do štúdia dejín východnej Európy I. stredovek. Bratislava : Hlbiny, 2016.
DRŠKA, Václav – PICKOVÁ, Dana. Dějiny středoveké Evropy. Praha : Aleš Skŕivan, 2004.
EIDINTAS, Alfonsas et al. The History of Lithuania. Vilnius : Eugrimas, 2013.
FRUCHT, Richard. Eastern Europe: An Introductionto the People, Lands and Culure. Santa Barbara : ABC-Clio, 2006.
GORSKIJ, Anton. Moskva i Orda. Moskva : Nauka, 2003.
JANIN, Valentin Lavren. Středověký Novgorod v nápisech na březové kůře. Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2007.
LARIONOV, Vladimir E.: Istok russkogo plemeni. Moskva : Veče, 2008.
LONGWORTH, Philip. Dějiny impéria. Sláva a pád ruských říší, Praha : Beta – Dobrovský, 2008.
NAZARENKO, Alexander V.: Drevňaja Rus i Slavjane. Moskva : Russkij fond sodejstvija obrazovaniju i nauke, 2009.
NOSOVSKIJ, Gleb – FOMENKO, Anatolij. Rus i Orda. Velikaja Imperia Srednych vekov. Moskva : AST, 2007.
PENZEV, Konstantin. Velikaja Tatarija. Istorija zemli Russkoj. Moskva : Algoritm, 2006.
SHEPARD, Jonathan. Rus. In: BERENDOVÁ, Nora (ed.). Christianizace a utváření křesťanské monarchie : Skandinávie, střední Evropa a Rus v období 10. – 12. století. Praha : Argo, 2013, s. 363-410.
STONE, Daniel. The Polish–Lithuanian state: 1386 – 1795. Washington : University of Washington Press, 2001.
ŠAFIN, Ján. Z dejín ruského religiózneho myslenia. Novgorod, Moskovská Rus a Západ od konca 15. storočia – Gennadievská biblia, Novgorodská Sofia. In: Historia Ecclesiastica, 2015, roč. 6, č. 2, s. 32-51.
ŠVANKMAJER, Milan a kol. Dějiny Ruska. Praha : Nakladateství Lidové noviny, 1995.
TERPILOVSKIJ, Rostislav V.: Slavs in the Dnieper Region in the first millennium A.D. Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2004.
URBAN, William L. The Livonian Crusade. Vilnius : Lithuanian Research and Studies Center, 2004.
WEATHERFORD, Jack. Čingischán a utváření moderního světa. Praha : BB art, 2006.