Dňa 17. apríla 2024 sa v priestoroch Kňazského seminára v Nitre konala medzinárodná vedecká konferencia Kresťanské hodnoty a trvalo udržateľná spoločnosť. Záštitu nad konferenciou prevzali mons. prof. Viliam Judák, PhD. – nitriansky biskup a prof. RNDr. Libor Vozár, PhD. – rektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Konferencia bola výstupom projektu APVV 22 – 0204 Religiozita a hodnoty trvalej udržateľnosti

Po uvítacích príhovoroch jeho excelencie a jeho magnificencie predniesol úvodné slová doc. Peter Kondrla, PhD., ktorý oboznámil prítomných s kontextom konferencie a jeho previazanosťou na aktuálne spoločenské otázky.

V plenárnom rokovaní odzneli dve prednášky. Prof. Jan Zozuľak (UKF v Nitre) vystúpil s príspevkom  Korelácia kresťanských a kultúrnych hodnôt v texte „Život Konštantína-Cyrila“ a  profesorka Soultana Lamprou z Univerzity v Tesalonikách (Grécko) s príspevkom Vyrovnávanie sa so sociálnou a ekonomickou nerovnosťou v patristickej literatúre.

V sekcii A sa účastníci konferencie venovali nasledovným témam:  Proexistencia vo forme martyria ako fundament trvalého ekleziálneho i univerzálneho ľudského rozvoja (Viliam Judák – UK Bratislava),  Cnosť almužny v homílii jeruzalemského patriarchu Nektariosa a rozšírenie jej významu pre modernú dobu (Anna Karamanidou – Grécko), Pápeži 19. storočia o sv. Klementovi Rímskom vo svojich oficiálnych dokumentoch ( Martin Husár – UKF Nitra),  Křesťanské rituály a liturgie v postsekulární společnosti (Pavel Kopeček – Česká republika), Implementácia kresťanských hodnôt v prostredí kultúrnych ciest schválených Radou Európy (Peter Ivanič – Martin Hetényi – UKF Nitra), Kardinálne cnosti ako základné prvky udržateľného života (Andrea Blaščíková – UKF Nitra), Svedomie a oživenie pamäti: Významné koncepty magistéria v prihliadnutí k trvalo udržateľnej spoločnosti (Ivan Kútny – Nitra), Inakosť a otázka trvalo udržateľného rozvoja (Peter Kondrla – UKF Nitra) a  Prínos a limity mysticizmu Simone Weilovej ku kresťanskému mysleniu (Róbert Sarka – KU Ružpmberok)

V sekcii B dominovali nasledujúce vystúpenia: Kresťanské proroctvo (prophetia) a jeho sviatostná dimenzia ako faktor trvalého rozvoja ľudskej spoločnosti (Ľubomír Hlad – UKF Nitra), : Nienaruszalność życia- zdetronizowana wartość podstawowa w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczącym końca życia (Bogna Wach – Poľsko),  Rodzina a idea zrównoważonego rozwoju w świetle encyklik Laudato Si i Fratelli tutti papieża Franciszka (Małgorzata Duda – UJPII, Poľsko), Duchowość, asceza i troska o środowisko jako chrześcijańskie ubogacenie idei zrównoważonego społeczeństwa (Bogdan Zbroja – UJPII Poľsko), Vplyv religiozity na akceptáciu vybraných (kresťanských) hodnôt a noriem (Ondrej Štefaňak – UKF Nitra),  Kultúrotvorné aspekty mariánskej náuky a úcty s osobitným prihliadnutím na oblasť literatúry (Andrej Mária Čaja – UKF Nitra), Podstatná „uzavretosť“ a „otvorenosť“ ľudskej identity v teistickom existencializme Pavla Straussa (Peter Juan Pablo Bako – doktorand UKF v Nitre), Reflexia rodinnej výchovy v orientácii na hodnotový systém mladej generácie (Andrea Lesková – Zuzana Uličná – UKF v Nitre), Vybrané konotácie medzi kresťanstvom a koncepciou trvalo udržateľného rozvoja Európskej únie (Eva Ďurková – UKF v Nitre)

V závere konferencie sa rozprúdila dlhá diskusia o povahe kultúrnych hodnôt Európy a význame cyrilo-metodskej misie v kontexte európskej hodnotovej tradície a jej význame pre súčasnú religiozitu a trvalo udržateľnú spoločnosť.  Súčasťou diskusie boli aj výzvy na špecifikáciu a konkretizáciu kľúčových európskych hodnôt v ich prepojení na cyrilo-metodskú tradíciu. Predmetom diskusie bola aj otázka európskej identity, ktorá je bezprostredne spojená s kresťanskou kultúrou a hodnotovou tradíciou.