V stredu 16. mája 2018 sa na pôde Filozofickej fakulty UKF v Nitre uskutočnili odborné prednášky zahraničných expertov, ktorých výskumná oblasť je orientovaná nielen na historické dedičstvo sedmopočetníkov, ale aj na teologicko-filozofickú anticko-kresťanskú podstatu, z ktorej solúnska misia vychádzala. V rámci programu Erasmus plus prednášali na Katedre filozofie doc. Soultana D. Lamprou a doc. Anna Karamanidou z Aristotelovej univerzity v Solúne, prof. Dimo Češmedžiev, pracovník Cyrilo-metodského centra Bulharskej akadémie vied predniesol svoj referát na Ústave pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda. V rovnakom termíne do Nitry dorazili pútnici z Francúzska stojaci za vybudovaním pamätníka sv. Cyrila a Metoda pri Zoborskom moste, ktorý je súčasťou Cesty kresťanskej Európy. Organizátori následne pripravili pre všetkých zahraničných hostí zaujímavý sprievodný program, ktorý bol zameraný na spoznávanie kultúrneho a historického bohatstva Slovenska. Hostia sa zúčastnili kultúrneho programu pripraveného Katedrou slovenského jazyka a Gymnáziom Cyrila a Metoda v Nitre, ďalej exkurzií do Diecéznej knižnice v Nitre, do Hronského Beňadiku a Kremnice. Najdôležitejším prínosom zahraničných návštev je výmena najnovších vedeckých poznatkov a koncipovanie viacerých publikačných zámerov, a to najmä v rámci projektu APVV Štúdium byzantského hodnotového systému a jeho reflexie v slovanskom kultúrnom prostredí.