Ústav pre výskum kultúrneho dedičstva Konštantína a Metoda spolu s Filozofickou fakultou Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre by radi pozvali domácich i zahraničných vedcov na medzinárodnú vedeckú konferenciu „Premeny severnej časti stredodunajského priestoru a jeho okolia na prelome antiky a stredoveku“ v dňoch 25. – 26. apríla 2017. Konferencia je organizovaná v rámci projektu VEGA č. 1/0468/15.

Zameranie konferencie
Téma konferencie vytvára príležitosť na prezentovanie výskumu v nasledujúcich vedeckých oblastiach: archeológia, história, filológia, vojenstvo, slavistika a literárna veda. Časové rozpätie konferenčnej témy zahŕňa obdobie od 3. do 11. storočia.

Navrhnuté témy, s ktorými by sa mali účastníci zaoberať na konferencii:
1. Archeologické objavy a analýzy týkajúce sa materiálnej kultúry;
2. Historické postavy, udalosti a neskoroantickí či včasnostredovekí historici;
3. Štúdium slovanskej literatúry, jazykov, kultúry a histórie;
4. Výskum histórie jazyka a historické štúdie literárnych diel;
5. Fenomény vojenstva od stratégie a taktiky po zbrane a ochranný výstroj.

Konferenčné jazyky
Slovanské jazyky a angličtina

Publikovanie abstraktov a príspevkov
Všetky abstrakty konferenčných príspevkoch budú publikované v zborníku. Taktiež budú všetky konferenčné príspevky posúdené pre publikovanie v medzinárodnom vedeckom časopise Konštantínove listy (Constantine’s Letters, ISSN 1337-8740), ktorý je indexovaný v databáze Scopus.

Konferenčný poplatok
30 EUR
Poplatok zahŕňa vydanie zborníka abstraktov, obedy a občerstvenie pre účastníkov a iné menšie konferenčné výdavky.
Vyššie spomenutý poplatok nezahŕňa cestovné a ubytovacie výdavky účastníkov konferencie.

Prihláška na konferenciu
Hoci tlačivo prihlášky obsahuje tiež platobné náležitosti, samotná platba konferenčného poplatku musí byť uskutočnená až potom, ako organizátori konferencie potvrdia (emailom) účasť konkrétneho žiadateľa o zúčastnenie sa na vyššie spomenutom podujatí.
Organizátori konferencie si vyhradzujú právo akceptovať, respektíve odmietnuť prihlášku na konferenciu.

Posledný termín pre zaslanie prihlášok a platieb konferenčného poplatku
17. február 2017

Program konferencie
Program bude vytvorený počas prvých dvoch týždňov apríla 2017 a potom poslaný účastníkom spolu s prihláškou týkajúcou sa exkurzie a obedov.

Tešíme sa na Vašu účasť!

S úprimným pozdravom

V mene konferenčného organizačného výboru,
Mgr. Martin Husár, PhD.