Pyrenejský polostrovZápadná Európa

Odporúčaná literatúra

OBSAH: Situácia pred príchodom ArabovArabská nadvláda na Pyrenejskom polostroveCórdobský kalifátObdobie taifských kráľovstiev (emirátov)Al-Andalus pod nadvládou AlmorávidovAl-Andalus pod nadvládou AlmohadovNasrovský (Granadský) emirátReconquista na Pyrenejskom polostroveZákladné fázy vývoja reconquistyOdporúčaná literatúra

ARTERA, Antonio Ubieto a kol. Dějiny Španělska. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 1995.

BISHKO, Charles Julian. The Spanish and Portuguese Reconquest, 1095 – 1492. In A History of the Crusades, vol. 3. Wisconsin :  University of Wisconsin Press, 1975.

BRETT, Michael – FORMAN, Werner. Mauri. Islam na Západe. Bratislava : Tatran, 1989.

CARDINI, Franco. Evropa a Islám. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2004.

CHALUPA, Jiří. Dějiny Španělska. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2016.

KAUFMANN, Hans. Maurové a Evropa – Cesty arabské vědy a kultúry. Praha: Panorama, 1982.

KLÍMA, Ján. Dějiny Portugalska. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2007.

KUDRNA, Jaroslav. Materiály ke dějinám středověkého Španělska. Brno : Univerzita J. E. Purkyně,, 1979.

LOMAX, Derek W. Reconquest of Spain. London; New York : Longman, 1978.

O’CALLAGHAN, Joseph F. Reconquest and Crusade in Medieval Spain. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 2013.

PAULINY, Ján. Arabi – vládcovia Stredomoria. Bratislava: SPN, 1976.

VERNET, Juan.Arabské Španělsko a evropská vzdělanost. Brno : L. Marek, 2007.

VESELÝ, Rudolf. Přehled politických a kulturních dějin islámských zemí od vzniku islámu do konce 18. století. Praha : Univerzita Karlova, 1991.