ByzanciaByzancia do 11. storočia

Odporúčaná literatúra

OBSAH: Byzancia do 11. storočiaOd Rímskeho impéria k Východorímskej ríšiVýchodorímska ríša v rokoch 395-527Vláda Justiniána I.Justiniánovi nástupcoviaVláda cisára MaurikiaVláda cisára FokuObčianska vojna a nástup cisára HerakleiaVláda cisára HerakleiaEpilóg Východorímskej ríše a nástup islamuPočiatky stredovekej ByzancieStredoveká Byzancia na vrchole mociSpoločenské, administratívne a spoločenské pomery vo Východorímskej ríšiSpoločenské, administratívne a spoločenské pomery v ByzanciiOdporúčaná literatúra

AVENARIUS, Alexander. Awaren in Europa. Amsterdam – Bratislava : A. M. Kakkert B. V. – Veda, 1974.
AVENARIUS, Alexander. Byzantská kultúra v slovanskom prostredí v VI. – XII. storočí (k problému recepcie a transformácie). Bratislava : Veda, 1992.
AVENARIUS, Alexander. Byzantský Ikonoklazmus. Storočie zápasu o ikonu. Bratislava : Veda, 2000.
BABIC, Marek. Od antiky k stredoveku. Dejiny neskorého rímskeho cisárstva medzi rokmi 284 – 476. Brno : Centrum pro studium demokracie a kultury, 2009.
BECK, Hans-Georg. Kirche und theologische Literatur im byzantinischen Reich. München : C. H. Beckʼsche Verlagsbuchhandlung, 1959.
BERANOVÁ, Magdalena. Slované. Praha : Panorama, 1988.
BOWERSOCK, Glen Waren – BROWN, Peter – GRABAR, Oleg (eds.). Interpreting Late Antiquity. Essays on the Postclassical world. Cambridge; Massachusetts; London : The Belknap Press of Harvard University Press, 2001.
BYSTRICKÝ, Peter. Sťahovanie národov (454 – 568) – Ostrogóti, Gepidi, Longobardi a Slovania. Bratislava : Historický ústav SAV, 2008.
CAMERON, Averil. The Byzantines. Malden : Blackwell Publishing, 2006.
CAMERON, Averil – GARNSEY, Peter (eds.). The Cambridge Ancient History, vol. XIII. The Late Empire, A.D. 337 – 425. Cambridge : Cambridge University Press, 2007.
CAMERON, Averil – WARD-PERKINS, Bryan – WHITBY, Michael (eds.). The Cambridge Ancient History, vol XIV. Late Antiquity: Empire and successors, A.D. 425 – 600. Cambridge : Cambridge University Press, 2008.
CURTA, Florin. The Making of the Slavs. History and Archaeology of the Lower Danube Region, c. 500 – 700, Cambridge : University Press, 2001.
DANIŠ, Miroslav. Východná Európa v premenách času. Bratislava : Univerzita Komenského, 1994.
DOSTÁLOVÁ, Růžena. Byzantská vzdělanost. Praha : Vyšehrad, 2003.
DVORNIK, František. Byzantské misie u Slovanů. Praha : Vyšehrad,1970.
DVORNIK, František. Fotiovo schizma. Olomouc : Refugium Velehrad-Roma, 2008.
DVORNIK, Francis. The Slavs : Their Early History and Civilisation. Boston : American Academy of Arts and Sciences, 1959.
FOURACRE, Paul (ed.). The New Cambridge Medieval History, vol. I c. 500 – c. 700. Cambridge; New York; Melbourne; Madrid; Cape Town; Singapore; Sao Paulo : Cambridge University Press, 2006.
HALDON, John (ed.). A Social History of Byzantium. Chichester : Wiley – Blackwell, 2009.
HAUSSIG, H. W.: Kulturgeschichte von Byzanz. Stuttgart 1966
HURBANIČ, Martin. Stredoveký Balkán. Kapitoly z politických, sociálnych a hospodárskych dejín juhovýchodnej Európy v 6. až 15. storočí. Bratislava : Stimul, 2010.
HAVLÍK, Lubomír E. Přehledné dějiny Byzancie. Brno : Universita J. E: Purkyně, 1972.
HAVLÍK, Lubomír E. Dějiny Byzancie. Brno: Universita J. E: Purkyně, 1979.
HROCHOVÁ, Věra. Nové pohledy na dějiny Byzantské říše. Praha : Universita Karlova, 1971.
INHALCIK, Halil. Ottoman Empire: the Classical Age 1300–1600, London : Weidenfeld and Nicolson, 1973.
IVANOV, Sergej. Byzantské misie aneb Je možné udělat z „barbara“ křesťana? Červený Kostelec : Pavel Mervart, 2012.
JAMES, Liz (ed.). A Companion to Byzantium. Chichester : Wiley – Blackwel, 2010.
JEFFREYS, Elizabeth – HALDON, John – CORMACK, Robin (eds.). The Oxford Handbook of Byzantine Studies. New York : Oxford University Press, 2008.
JEŽEK, Václav. Byzantská vzdělanost. Prešov : Prešovská univerzita, 2006.
KAEGI, Walter, E. Byzantium and the Decline of Rome. Princeton : Princeton University Press, 1968.
KREISER, Klaus. Dějiny Turecka. Praha : Nakladatelství Lidové noviny, 2010.
MARTINDALE, John et al. (ed.). Prosopography of the Later Roman Empire I. A. D. 260 – 395. Ed., Cambridge : Cambridge University Press, 1971.
MARTINDALE, John et al. (ed.). Prosopography of the Later Roman Empire II. A. D. 395 – 527. Ed.., London; New York; New Rochelle; Melbourne; Sydney : Cambridge University Press, 1980.
MÚCSKA, Vincent – DANIŠ, Miroslav – ŠEVČÍKOVÁ, Zuzana. Dejiny európskeho stredoveku I. Raný stredovek (od 5. storočia do polovice 11. storočia). Prešov : Vydavateľstvo Michala Vaška, 2006.
OBOLENSKY, Dimitri. Byzantine Commonwealth. London : Weidenfeld and Nicolson, 1971.
OSTROGORSKI, George. History of Byzantine State. New Brunswick : Rutgers University Press, 1957.
RUNCIMAN, Steven. Pád Cařihradu. Praha : Epocha, 2003.
ROUSSEAU, Philip (ed.). A Companion to Late Antiquity. Chichester : Wiley – Blackwell, 2009.
SCHREINER, Peter. Konstantinopol. Dějiny a archeologie. Praha : Pavel Mervart, 2012.
TAKÁCS, Sarolta. The Construction of Authority in Ancient Rome and Byzantium. The Rhetoric of Empire. Cambridge; New York; Melbourne; Madrid; Cape Town; Singapore; Sao Paulo : Cambridge University Press, 2009.
TALBOT-RICE, Tamara. Everyday Life in Byzantium. London; New York : Dorset, 1967.
TREADGOLD, Warren. Byzantium and Its Army 284 – 1081. Stanford : Stanford University Press, 1995.
VASILIEV, Alexander, A. Justin the First. An Introduction to the Epoch of Justinian the Great. Cambridge : Harvard University Press, 1950.
VAVŘÍNEK, Vladimír – BALCÁREK, Petr. Encyklopedie Byzance. Praha : Libri, 2011.
WETIHMANN, Michael W. Balkán 2000 let medzi Východem a Západem. Praha : Vyšehrad, 1996.
ZÁSTĚROVÁ, Bohumila et al. Dějiny Byzance. Praha : Academia, 1996.