Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda predstavuje komplexnú kultúrnu a turistickú ponuku v priestore strednej, južnej a východnej Európy. V súčasnej dobe je intenzívne budovaná v Českej, Slovenskej republike a Bulharsku. Kultúrna cesta je zameraná na podporu kultúrneho turizmu a pútnického turizmu. Jej obsahom je jedinečný kultúrno-historický odkaz sv. Cyrila a Metoda spolupatrónov Európy, zjednocujúci východné i západné národy.

Dňa 17. mája 2022 sa v Zlíne konala slávnostná udalosť. Združeniu Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktorého členom je aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, bol odovzdaný  prestížny certifikát Kultúrna cesta Rady Európy z rúk riaditeľa Európskeho inštitútu kultúrnych ciest v Luxemburgu Stefana Dominioniho. Tento akt sa uskutočnil počas medzinárodnej konferencie s názvom „Cyril and Methodius Route – Cultural Route of the Council of Europe“, kde prezentoval príspevok aj prof. PhDr. Peter Ivanič, PhD. v spoluautorstve s dr. sc. Vidou Vukojou zo Staroslavenského inštitútu v Záhrebe na tému „European values in relation to the Cyril and Methodius heritage“. Práve dôležitosť prepojenia kultúrnych ciest s európskymi hodnotami, ako sú napríklad demokracia a ľudské práva obsiahnuté v Európskom dohovore o ochrane ľudských práv alebo medzikultúrny dialóg, je v súčasnom svete veľmi aktuálna. Tieto hodnoty vyzdvihol vo svojom príhovore aj Stefano Dominioni. Univerzitu Konštantína Filozofa v Nitre zastupovali na podujatí aj  RNDr. Hilda Kramáreková, PhD. a doc. RNDr. Alfred Krogmann, PhD., ktorí sa výraznou mierou pričinili o  certifikáciu kultúrnej cesty. Riešenie problematiky jej rozvoja je súčasťou aj medzinárodného projektu Horizont 2020 s názvom Social and innovative Platform On Cultural Tourism and its potential towards deepening Europeanisation (SPOT). Na konferencii sa nadviazali kontakty s ďalšími partnermi ako aj so združením European Route Via Francigena, ktoré zastupoval jej predseda Massimo Tedeschi. Okrem predstaviteľov Ministerstva kultúry Českej republiky, Zlínskeho kraja,  členov a partnerov združenia Európska kultúrna cesty sv. Cyrila a Metoda sa podujatia zúčastnili aj veľvyslanec Českej republiky vo Vatikáne Václav Kolaja a veľvyslanec Bulharskej republiky na Slovensku Vassil Petkov.

Autori textu: Peter Ivanič, Hilda Kramáreková, Alfred Krogmann