Sviatok sv. Cyrila a Metoda sa v Grécku pripomína 11. mája. Mesto Thessaloniki v spolupráci s Aristotelovou univerzitou a Bulharskou akadémiou vied zorganizovalo v dňoch  9. – 11. 5. 2022 viacero podujatí. Jedným z nich bola aj medzinárodná konferencia „The Thessalonian brothers Saints Cyril and Methodius and their contribution to the development of the European culture“, na ktorej  bol prezentovaný príspevok s názvom „European cultural route of Saints Cyril and Methodius – current perspectives and future possibilities in the Czech Republic and Slovakia“ autorov Peter Ivanič, Hilda Kramáreková a Alfred Krogmann. Súčasťou programu konferencie boli aj vešpery v Kostole sv. Cyrila a Metoda, kde uchovávajú jednu z relikvií sv. Cyrila. Hlavnou organizátorkou podujatia bola doc. Angeliki Delikari z domácej Aristotelovej univerzity, s ktorou je rozvinutá dlhodobá spolupráca. V Centre histórie mesta Thessaloniki sa uskutočnila výstava  s názvom Solúnski sv. Cyril a Metod, byzantskí misionári. Jedno podujatie bolo zamerané aj pre študentov miestnych škôl a študentov Aristotelovej univerzity. Nezabudnuteľné zážitky nám sprostredkovali kolegyne z univerzity aj návštevou starého mesta a informáciami o mechanizmoch fungovania kultúrneho turizmu v Thessalonikách a v Grécku.

Autori textu a fotografií: Peter Ivanič, Hilda Kramáreková, Alfred Krogmann